MINDFULNESS (UWAŻNOŚĆ): KIEDY I DLA KOGO?

W szybkim świecie, w pogoni za celami, pracą, pieniędzmi, obowiązkami nasze myśli wędrują zwykle u przyszłości - mniej lub bardziej odległej. To proces wysoce stresujący, ponieważ trudno mieć realny wpływ (inny niż poprzez swoje bieżące działanie) na coś, co jeszcze się nie wydarzyło. Z kolei osoby pogrążone w depresji dużo czasu spędzają na rozmyślaniu (tzw. ruminowaniu) o tym, co było: dlaczego do tego doszło? To kolejny niezbyt przydatny i raczej dołujący proces, ponieważ niezwykle trudno jest zmienić coś, co się już wydarzyło, nie posiadając wehikułu czasu.

Stąd wniosek, iż jedyny czas, na który mamy realny wpływ, to czas teraźniejszy. A ile spędzamy w nim "czasu"? Zastanów się i pomyśl o dzisiejszym dniu. Ile razy Twoje myśli odbiegły do tego co było? Ile razy myślałeś/aś o tym, co będzie lub co będziesz robić? A ile czasu udało Ci się skupić tylko i wyłącznie na tym, co dzieje się tu i teraz, w tej chwili? Spróbuj procentowo oszacować, ile czasu dzisiaj spędziłeś/aś w przeszłości, przyszłości i teraźniejszości.

Praktyka uważności zawiera medytacje i zadania do wykonywania na co dzień, które mają zwiększyć naszą świadomość chwili obecnej poprzez zauważanie momentów, gdy uwaga ucieka w przeszłość lub do przyszłości. Jest procesem, a nie techniką. Nie jest to zestaw technik do wykonania w stresie. Jest to raczej nowy sposób życia.

Dla kogo?

- w zasadzie dla wszystkich, nie ma co do tego ograniczeń; młodsi, starsi, w średnim wieku - wszyscy możemy stać się bardziej uważni (istnieją specjalne programy/praktyki przeznaczone dla dzieci)

- dla osób żyjących w pośpiechu, w dużym stresie, które nie zauważają, gdzie podział się ostatni dzień/tydzień/miesiąc

- dla osób cierpiących na somatyczne objawy stresu (refluks, wrzody, itp.)

- dla osób cierpiących na nawracające epizody depresji - terapia depresji oparta na uważności posiada naukowo udowodnioną skuteczność w leczeniu nawracających epizodów depresyjnych

Jak?

Jeżeli mieszkasz w większym mieście i dysponujesz około 2,5 godzinami raz w tygodniu oraz 1 godziną dziennie (lub gotowością, by je poświęcić) to możesz poszukać kursu uważności/mindfulness.

Jeżeli ograniczenia finansowe lub lokalizacyjne nie pozwalają Ci na chodzenie na kurs, możesz już dziś skorzystać z bardzo dobrych książek (recenzję jednej z nich znajdziesz tutaj: http://gabinetpsyche.com/blog/mindfulness-trening-uważności-m-williams-d-penman-recenzja-książki) wraz z nagranymi medytacjami oraz ćwiczeniami do wykonania w przeciągu tygodnia.

Jeżeli obecnie jesteś w procesie terapii możesz zapytać terapeutę o możliwość i wsparcie w podjęciu treningu uważności.

Kiedy?

Kluczowe będzie zadbanie o czas potrzebny na wykonywanie medytacji i ćwiczeń. Standardowo trening uważności trwa przez 8 tygodni i wymaga udziału raz w tygodniu na zajęciach w grupie oraz codziennej, około godzinnej praktyki. W przypadku pracy samodzielnej potrzebny będzie czas na zapoznanie się z lekturą i podobnie około godzinna praktyka codziennie.

Korzyści?

Wg naukowców to (za: Williams i Penman, 2014, str. 12):

- zmniejszenie odczuwanego stresu, czy spadków nastroju w depresji

- lepsze zdrowie fizyczne

- bardziej satysfakcjonujące związki

- osłabienie uzależnień

- poprawa układu odpornościowego